İstanbul Sahipsiz Değil

İstanbul'un silüeti böyle değişti

İstanbul Sahipsiz Değil Platformu, gökdelen inşaatının silueti bozduğunu kanıtlamak için tarihi yarımadanın 2009 yılında çekilen panoramik fotoğrafının bir benzerini çekti
Tarihi yarımadanın silueti üzerinde yükseldiği için durdurulması istenen Zeytinburnu'ndaki bina ile ilgili tepkiler sürüyor. İstanbul'un tarihi ve kültürel mirasını korumak amacıyla kurulan İstanbul Sahipsiz Değil Platformu tarihi yarımadanın siluetindeki değişimi kamuoyuna duyurmak amacıyla panoramik fotoğraf çalışması yaptırdı. İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında kurulan ajans tarafından 2009 yılında çekilen tarihi yarımadanın panoramik fotoğrafıyla benzer şekilde çekilen fotoğrafta Sultanahmet Camisi'nin hemen yanında Zeytinburnu'nda inşa edilen gökdelen yükseliyor.

STRATMANN ÇEKMİŞTİ
Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Rainer Stratmann'ın fotoğrafladığı İstanbul'un tarihi yarımada silueti, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından Türkiye'nin dünya çapındaki 200'e yakın yabancı büyükelçilik ve başkonsolosluklara gönderildi. Stratmann'ın 30 farklı kareyi birleştirmesiyle oluşturduğu panoramik fotoğraf, "İstanbul: The Most Inspiring City in The World - Dünyanın En İlham Verici Kenti" sloganıyla birlikte İstanbul'un yurtdışı tanıtım kampanyasında kullanıldı.

HAREM'DE İKİ NOKTADAN
Tarihi yarımadanın siluetini bozan binanın yükselmesiyle birlikte başlayan tartışmalardan sonra kurulan İstanbul Sahipsiz Değil Platformu da, fotoğraf sanatçısı Stratmanın fotoğrafına benzer şekilde panoramik fotoğraf çalışması yaptırdı. Harem'de iki farklı noktada sahilden çekilen fotoğrafta silueti bozan binanın tarihi Sultanahmet Camisi'nin hemen yanında yükselmesi dikkat çekti. Platform tarafından kurulan internet sitesi ve sosyal medya grupları üzerinden kamuoyuna duyurulacak yeni fotoğraf, resmi devlet kurumları, uluslararası birlikler ve medya kuruluşlarına da iletilecek.

Fotoğrafın büyük hali için tıklayınız.

 

SABAH - Zeynel Yaman / 31.10.2011
http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/10/31/yer-ayni-aci-ayni-ama-siluet-farkli

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.