İstanbul Sahipsiz Değil

Bakan Günay: “Bu yapıya mutlaka müdahale edilecek!”

“Bize miras kalan İstanbul’un bu silüetini rant hırsına, açgözlülüğüne teslim etmemek gerekiyor.” diyen Günay,  bu konuda kamuoyunun desteğine ihtiyaç olduğunu ilave etti.

Habertürk’te Balçiçek İlter’in konuğu olan  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'un silüeti ile ilgili tartışmaları değerlendirdi. Ortaya çıkan fotoğrafları sevimsiz diye nitelendiren Günay, Başbakan’ın annesi cenazesi nedeniyle otobüsle Köprüden geçerken bütün arkadaşlarıyla birlikte bu resmi fark ettiğini söyledi.  Günay, Zeytinburnu Kazlıçeşme'de yapılan ve İstanbul'un silüetini bozan gökdelenlerin tarihi yarımadayı olumsuz etkilediğini belirterek, İstanbul'un UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nden silinme tehlikesi bulunduğunu söyledi. Günay,  Marmara Denizi’nden gelirken, kubbelerden ve minarelerden önce bu tür gökdelenleri görmek İstanbul’un bütün bir tarihi için haksızlık olduğunu ifade etti.  Bakan Günay, gökdelen inşaatına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin verdiği iddiaları için ise, " Surların tecrit alanının hemen bitişiğinde bizim turizm alanımızın dışında. İmar yetkisi bizde değil, Zeytinburnu Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında. Ben deniz tarafından bakıldığında tarihi yarım adanın görüntüsünü bozacak hiçbir projeye imza atmadım." diye konuştu. Günay, bu kaygılarını resmi olarak da dile getirdiğini belirterek, kamuoyunun da uyanmaya başladığını, çok çeşitli kesimlerden tepkilerin arttığını ve bir şekilde bu gökdelenlere müdahale edileceğini ifade etti.

Bakan Günay, bu tarz yapıların İstanbul'a yakışmadığını ifade ederek, "Gökkafes'e de şimdiye kadar hiç gitmedim. Orada yapılmış törenlerin hiçbirine katılmadım. Bu İstanbul'a yapılmış bir haksızlıktır."dedi.

Gökkafes’den ders alınmadığı takdirde bu tür yanlışların devam edeceğini ifade eden Bakan Günay son olarak şunları ifade etti: “Gökkafes olayında vebali olanlar hakkında şimdi neler konuşulduğunu biliyoruz, tarihin karşısında biraz alnımız ak olsun istiyorsak aynı yanlışları yapmamız gerekiyor.”

Videoyu izlemek için tıklayınız:Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.