İstanbul Sahipsiz Değil

Mimar Hilmi Şenalp'ten Açıklama

17 Ekim 2011 tarihli, Tarihî Yarımada ve gökdelenlerle alâkalı Taraf Gazetesi haberinde, Sayın Başbakan’ın şahsî konutuyla Ak Parti Genel Merkez Binası’nın mimarı olduğumuza dair yanlış bilgi verilmiştir. Bu hususu düzeltir, bu iki bina ile herhangi bir alâkamızın olmadığını beyan ederiz.

Haberde öne çıkarılan hususların yanında, asıl önemli olan; şehircilik, mimarî, imar, siluet gibi topluma ve insan hayatına doğrudan te’sir eden, onu yoğuran ve şekillendiren konuların, siyaset dışında ve entelektüel zeminde konuşulmaya, üzerinde düşünülmeye başlanılmasıdır. Bu konu, 1848 tarihli Ebniye Nizamnâmesi’nden başlayarak, bütün Meşrutiyet dönemi, Cumhuriyet’in ilk dönemi, Menderes dönemi ve 80 sonrası başta olmak üzere, Türkiye’nin 250 yıllık batılılaşma ve modernleşme tarihi boyunca, bütün bir zihniyet dünyası ile, şehirlere ve şehir kültürüne yaklaşım tarzlarının üzerinde düşünülüp sorgulanmaya başlamasına sebep olursa, insanımız ve medeniyetimiz adına hayırlı bir gelişme olacaktır.

21. yy. yükselen Türkiye’sinin kültür hayatı ve düşünce dünyası; her noktası ve boyutu ile tarifli yeni bir felsefî kimlik ve doğru bir vizyona kavuşmalıdır.

Muharrem Hilmi Şenalp
17.10.2011

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.