İstanbul Sahipsiz Değil

İBB’den Oyalama Taktiği

İstanbul’un siluetini bozan gökdelenlere karşı tepkilerin yoğunlaştığı son günlerde gazetelerde bu gün (14 Ekim Cuma) istanbul’un siluetinin korunacağına ilişkin haberlerin yayınlanması manidar bulundu.  16/9 fotoğrafının yanında “Artık Bu Manzara Görülmeyecek” başlıklarıyla verilen haberlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin Ekim ayı 4. Birleşiminde onaylanan “Siluet Ana Planı”na yer verildi. Haberlerdeİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin, şehrin siluetinin korunması için "Siluet Ana Planı" oluşturulmasını onayladığı, buna göre kentin siluetini bozacak yapılaşmaya ARTIK izin verilmeyeceği” iddia edildi.


istanbulsahipsizdegil.org’un ulaştığı bilgilere göre sözü edilen koruma planı halen inşaatı hızla devam eden Zeytinburnu’ndaki gökdelenlere yönelik her hangi bir yaptırımı içermediği gibi tersine gökdelenleri koruyucu nitelik taşıyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz yetkili ve uzmanlar bu teşebbüsün gerçekte İstanbul’un siluetini korumaktan çok “muhtemel bir koruma planı vaat ederek hâlihazırda İstanbulluların gözleri önünde yükselmeye devam eden 16/9 gökdelenlerini gözlerden kaçırma ve artan tepkileri yumuşatma amacına hizmet ettiğine” vurgu yaptılar.


Sözü edilen planın ne zaman ve ne şekilde hazırlanıp uygulamaya konulacağının tamamen belirsiz olması nedeniyle İstanbul’un siluetini bozacak yeni gökdelenlerin inşası için fiilen hiçbir yasal engel bulunmuyor.

 

 

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.