İstanbul Sahipsiz Değil

İstanbul'un silüeti nasıl bozuluyor?

Sample image

Yasin ÖZKAN / Haber7 Emlak / 10 Ekim 2011, Pazartesi

 Ne zaman Yolava ya gitsem hep feribotla dönmek istemişimdir. İDO nun yeni aldığı balkonlu feribotlarda yolculuk yapıyorsam Yalova ya yaklaşırken balkondan Yalova yı İstanbul a yaklaşırken de balkondan İstanbul u seyretmeyi hep sevmişimdir. Tarihi yarımadaya yaklaşırken Sultanahmet camii ve karşısında Ayasofya tüm heybeti ve güzellikleri ile karşılar , iskeleye yaklaştıkça ahırkapı açıklarında da demirli gemiler ve havada uçuşan martılar ayrı bir güzellik katar bu yolculuğa.

Ağustos ayında gene Yalova dan feribotla dönüyordum balkona çıktığımda gördüğüm manzara içimi kanattı Zeytinburnu sahiline yapılan dev inşaatın insanı ister istemez esir aldığını ; tarihi yarımadayı, Sultanahmet i ve de Ayasofya yı seyretmemi engellediğini fark ettim. İster istemez bu inşaata baktım hep, niye bu kadar çok katlı, niye bu kadar büyük, kaba saba ve niye sahilin tam dibinde diye düşündüm o zamanlar daha silüet tartışmaları başlamamıştı şimdilerde bu tarz yapıların İstanbulun silüetini bozduğu tartışılıyor bu yapıların olur olmaz yerlerde yapılmasının özellikle tarihi yarımadada yapılmasının silüeti bozduğu iddialarına kesinlikle katılıyorum.

TARİHİ YARIMADA SİT ALANI İKEN BU YAPILARA NASIL İZİN VERİLİYOR?

Tarihi yarımada bildiğim kadarıyla sit alanı çivi çaksanız izne tabisiniz ama nasıl oluyorsa büyük inşaat şirketleri bir yolunu bulup yapılarını konduruveriyorlar binanın kaba inşaatı bittikten sonra yık yıkabilirsen, istediğin kadar mahkeme kararı al, encümen yıkım kararı al nafile uygulayamazsın burası Türkiye!

Mimar olan sayın büyükşehir belediye başkanımız ki kendisine çok sever ve takdir ederim. Bu yapı bittikten sonra hata yapmışız, böyle olacağını öngörememişiz diyor inanılacak gibi değil! nasıl öngöremezsiniz? Buna çocuklar bile inanmaz böyle bir yapı
BELEDİYE İÇİNDE HATIRLI VE DUYGUSAL İLİŞKİLER KURULMADAN ASLA KONDURULAMAZ başkanımızın iyiniyetinden zerre kuşkum yok ancak burada başkan baypas edilmiş olabilir ki o zamanda başkanın ekibini gözden gecirmesi gerekir. Kimse gidipte başkanın ekibini muhatap kabul etmez başkana hesap sorar.

OLAYIN BAŞKA BİR BOYUTUDA TRAFİK ÇİLESİ?

İstanbulun silüetini bozan ne kadar yapı varsa bilinki trafiğinide felç ediyordur. Hesapsız kitapsız alt yapısı ve metrosu yapılmadan olur olmaz yerlere yapılan bu devasa yapılar trafiği felç eden en önemli etkenler çünkü bu yapılarda neredeyse bir mahalle dolusu insan çalışıyor yaşıyor ve bir o kadarıda iş için girip çıkıyor buralara.

Bakırköyde çok tartışılan birkaç büyük AVM yan yana yapıldı gectiğimiz yıllarda o yapılar yapılırkende ilçe belediyesi suçu büyük şehre attı büyük şehir ilçe belediyesine attı ve sonuçta yapılar bitti ve açıldı hiç kimsede engel olamadı. Şimdi Bakırköy e yolu düşenler trafik kaosunu yaşıyor olan Bakırköylülere ve Bakırköy ü sevenlere oluyor ama iş işten gecti artık. Aynı sorun Zincirlikuyu maslak hattında E5 üzerinde de var. Bu şartlar altında arap saçına dönmüş trafiği açmak için uğraşan trafik polisleri ne yapsın ?

Sonuç olarak diyeceğim şudur ki kanunlar ve yönetmelikler büyük sermaye sahibi şirketlere pekte engel olamıyor birkaç şirket para kazanacak diye İstanbullu çile çekiyor. İnşaat şirketleri de tabi modern projelere imza atacak şehre değer katacaklar parada kazanacaklar ama birazda şehrin ruhunu güzelliğini ve trafik başta olmak üzere etkileşimlerini de düşünmeleri gerekir.

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.