İstanbul Sahipsiz Değil

YANSIMALAR

'OnaltıDokuz'a siluet tıraşı

Sample image

'Onaltıdokuz' kulelerine yıkım kararı çıktı. Gökdelenlerin önce uygulama imar planları ile yapı ruhsatını iptal eden İstanbul 4. İdare Mahkemesi bu kez tarihi siluete etki eden katların yıkılmasına karar verdi.

Devamını oku...

Ayfer Tunç: "Ne talihsiz bir şehirdir ki İstanbul bilgelikle değil tamahkarlıkla eskiyor!"

Sample image

İstanbul bitiyor. Çok yakında siluetine bile tecavüz edilmiş, belki daha zengin ama kesinlikle çakma bir İstanbul’un ruhu çalınmış/satılmış sakinleri olacağız. Hakiki İstanbul’u ancak kitaplardan görebileceğiz.

Devamını oku...

Siluetiyle Yok Olmaya Doğru Giden Şehir

Sample image

Bir şehrin silueti o şehrin fizikî kimliği kadar ruhunu da yansıtır. Şehre karşıdan baktığınızda öne çıkan siluet şehrin güzelliğini de çirkinliğini de ifşa ve ifade eder.  Şehrin iç mekânları inşa edilirken aynı zamanda şehrin silueti de inşa edilir. Bazen yıllarca içinde yaşadığımız şehrin dışına çıkıp değişik perspektiflerden seyrettiğimizde hayret ederiz. Şehrimizi tanıyamayız. Veya şehrimizin siluetine hayran kalırız.

Devamını oku...

Ayvazoğlu: "O gökdelenler, emaneti muhafaza etmeleri gereken bir iktidar döneminde dikildi!"

Sample image

Beşir Ayvazoğlu'yla muhafazakâr kesimin estetik anlayışını konuştuk: "Anadolu'dan çıkan bu kesim muazzam bir ekonomik güç elde etti ama parayla olmuyor bu işler. Nasıl harcayacağınızı da bilmelisiniz."

Devamını oku...

Kentsel dönüşüm

Sample image

"Kentsel dönüşüm" kavramından yaklaşmakta olan muhtemel büyük İstanbul depremine karşı çürük binaları yıkıp yerine sağlamını yapmak, bazı binaları güçlendirmeyi anlıyorsak meseleyi çok dar bir alana hapsetmiş oluruz.


Devamını oku...

Cemal Kafadar:"Mimar Sinan'ın oluşturduğu İstanbul silüetine do-ku-nu-la-maz. Nokta."

Sample image


Sayılı Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Cemal Kafadar, Türkiye'nin 'ağabeylik' rolünün, dünyadaki 'emperyal proje' yansımasını anlattı.

Devamını oku...

Siluet, Medeniyet ve Hükümet

Sample image

Gilad Şalit isimli tutuklu askerin iadesi karşılığında 1027 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını öngören Hamas – İsrail takas anlaşmasından sonra ilginç bir şekilde İsrail cumhurbaşkanı en ziyade Türkiye’ye teşekkür etti. Anlaşılan taraflar arasında bir ara tıkanmış olan müzakereler, İsrail’le ilişkilerin tarihin en gergin döneminde olmasına rağmen Türkiye dışişlerinin devreye girmesiyle tekrar başlamış ve anlaşma sağlanmış.

Devamını oku...

İstanbul'un yüzünde yeni gölgeler

Sample image

İstanbul'da 17 yıl boyunca kaba inşaat halinde akıbetini bekliyordu Park Otel. Bir süre önce başlayan yeni inşaatı iki gün önce yandı. Çarpık anılarımızın tutuşmasıyla bazı rantçılar mı sevinmiştir, yoksa kentsel dönüşüm heveslileri mi bilmiyorum.

Devamını oku...

İstanbul'un yüzünde eski gölgeler

Sample image

Geçen gün Maçka'dan Teşvikiye'ye doğru kıvrılırken, bir okulun önünde etkinlik yapıldığını gördüm. İçeride Şişli'nin belediye başkanı konuşuyordu, belki bir açılıştı, bilmiyorum. Alkış sesleri geliyordu. Sokağa asılmış flamalar arasında Atatürk flaması da vardı doğal olarak. Üzerinde şöyle yazıyordu: "Sizi izliyorum."

Devamını oku...

İstanbul’un siluetini değiştirmek medyenlileşmenin sonucu mudur?

Sample image

Son yıllarda da İstanbul’un her tarafına yayılan gökdelenler, neyin habercisidirler? Zeytinburnu’nda ki iki gökdelenin Sultanahmet Camisini gölgelemesiyle ortaya çıkan siluet sorunu, Bir AB projesi mi yoksa yönetimin Medyenleşmesinin tabii sonucumudur?  Geçen hafta AB projesi olma ihtimaline ilişkin gerekçeler üzerinde durmuştuk.

Devamını oku...

İstanbul’un siluetini değiştirmek bir Avrupa Birliği projesi mi?

Sample image

Osmanlı, Yeditepe üzerinde kurulu olan İstanbul’un en görkemli ve görünüşlü bölgelerinde yaptığı eserlerle şehre yeni bir kimlik kazandırmıştır. Bizans’tan alınan şehir artık bir İslam şehri, beldesi, bölgesi olmuştur ve İslam Kültür medeniyetinin önemli temsilcilerinden, sembollerinden biridir.

Devamını oku...

Gölge etme başka ihsan istemem

Sample image

Silüet tartışmalarına vesile olan ucubelerin banileri, kentin derinliğini öldürerek, kentteki kültür, tecrübe ve gündelik hayat temsillerini baskılayarak inşa değil, iğfal ediyorlar.

Devamını oku...

Minareli Şehrin Kazmaları

Sample image

Yıllar önce Boğaziçi Üniversitesi’ne felsefe okumaya gelmiştim. Benim İstanbul oluşum o zaman başladı. Okulun hazırlık sınıfına başladıktan sonra, çok önemli bir şey fark ettim: Hayır, önce İngilizce değil, İstanbul öğrenmeliydim. Nitekim öyle yaptım.

Devamını oku...

Ecdadımın silüetini seveyim!

Sample image

Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatının anlatıldığı ‘’Muhteşem Süleyman’’ dizisi için kıyameti koparanlar, tam siper olmuş durumda. Ağızlarını bıçak açmıyor. Üsküdar’a, Bebek’e gelince başlarını kaldırıp tarihi İstanbul’a bakamıyorlar. Çünkü güzelim Ayasofya’nın, Sultanahmet’in, Süleymaniye’nin minareleri üzerinde arsızca yükselen gökdelenleri görüyorlar.

Devamını oku...

İstanbul’un Silueti

Sample image

Tarihi yarımadanın siluetini bozan gökdelenlerin, minarelerle yükseklik/yücelik yarışına girmiş görüntüsü karşısındaki hassasiyet, belki birçoğuna anlamsız bir fantezi gibi gelebilir. Minarelerin arasından yükselen gökdelenler, belki bazıları için İstanbul semalarını süsleyen birer zafer anıtı olarak da görülebilir.

Devamını oku...

Siluet ve derinlik...

Sample image

İstanbul siluetini yitiriyor, Belkıs İbrahimhakkıoğlu’nun kaygısı hiç yersiz değil. Sermayenin kapsama hırsının sınırı yok, minareleri bastırmaya çalışıyor kat sayısıyla.

Devamını oku...

İstanbul'un silüeti nasıl bozuluyor?

Sample image

Ağustos ayında gene Yalova dan feribotla dönüyordum balkona çıktığımda gördüğüm manzara içimi kanattı Zeytinburnu sahiline yapılan dev inşaatın insanı ister istemez esir aldığını ; tarihi yarımadayı, Sultanahmet i ve de Ayasofya yı seyretmemi engellediğini fark ettim.

Devamını oku...

Evlad-ı Fatihan’ın Sultanahmet’i katli caiz midir?

Sample image

CUMA günü Üsküdar İskele Meydanı’nda bir hareketlilik vardı. Biri altmış, diğeri yetmiş bir yaşında iki kadın, Belkıs İbrahimhakkıoğlu ve Ayla Ağabegüm, artık aralarında iki ruhsuz, iğrenç ve çirkin gökdelenin göründüğü Sultanahmet minarelerine karşı oturmuş, imza topluyorlardı.

Devamını oku...

İstanbul kaybolmasın

Sample image

İstanbul’un kasıtlı şekilde Müslüman kimliğini değiştirme plânı gerçekten var mı yok mu, biz sade vatandaşlar için o fasıllar karanlık. Ama gördüklerimiz haliyle bizi endişelendiriyor. Gördüğümüz fazla söze gerek bırakmayacak kadar açık.

Devamını oku...

Siluet tartışmalarına yoğurtlu katkı

Sample image

Salacak sırtlarından Sarayburnu'na baktığımızda, evet, hangi şirkete ait olduğunu bilmediğim, merak bile etmediğim birkaç gökdelen, o meşhur "siluet"i bozuyor.

Devamını oku...

Bu site sivil inisiyatifle kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliği yoktur.
Gökdelenler yıkılana kadar yayında kalacaktır.

platforma destek öneri ve irtibat için
ePosta: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.